Aplicacions del pentòxid de vanadi: on van realment les tones
La resposta curta
L'acer encara pren el gruix:89.300 tones de V2O5equivalent a la Xina el 2025, al voltant del 71% de la demanda nacional, entrant comferrovanadiialiatge de vanadi{0}}nitrogen. L'emmagatzematge va necessitar aproximadament 25.200 t i és on hi ha el creixement. Els números que importen per a un comprador són els consums unitaris, i són més manejables del que la gent suposa: sobre6 tones de V2O5per MWhde la bateria de flux,71 kg per tona de Ti-6Al-4V, i2 kg per tona de càtode LFPa la taxa d'addició del 0,2%. Conèixer aquests tres números us permet-comprovar qualsevol previsió de demanda que us proporcioneu.
Acer: l'àncora, i està canviant de forma
El vanadi entra a l'acer gairebé completament com un aliatge, no com a òxid. L'òxid és l'intermedi que redueixes per arribar-hi. La divisió és important perquè els dos aliatges es comporten de manera diferent a la fosa i al mercat.
| Formulari | Consum 2025 | Canvi el 2024 | On va |
|---|---|---|---|
| FeV50 equivalent | ~39,985 t | +10.4% | Acer d'enginyeria, acer aliat, acer per a eines, construcció naval, maquinària |
| Aliatge de nitrogen-vanadi | 36,690 t | −3.8% | Micro-aliatge de barres d'armadura i producte estructural |
| Total del sector siderúrgic | ~89,300 t | +1,700 t | - |
La divergència en aquesta taula és tota la història de la demanda d'acer xinesa en aquest moment.Aliatge de nitrogen-vanadiestà lligat a les barres d'armadura de la construcció, i la producció xinesa de barres d'armadura va caure un 4,5% fins a 186,3 Mt el 2025, de manera que el consum de VN va caure amb ella.Ferrovanadiestà lligat a la fabricació, i la fabricació va tenir un bon any: la producció d'automoció va arribar als 34.778 milions d'unitats, un 9,8% més; construcció naval d'acer civil 52.295 milions de tones en mort, un 18% més; producció de l'excavadora 379.643 unitats, un 17% més; les màquines eina-de tall de metalls van augmentar un 9,7% i les de-formació de metalls un 7,2%. Un negoci que venia en barres d'armadura i un negoci que venia d'acer aliat tenien anys oposats, del mateix metall.
Per què el vanadi enforteix l'acer.El mecanisme és la precipitació: el vanadi forma partícules fines de carbonitrur que fixen els límits del gra i bloquegen el moviment de dislocació. Pràcticament, això significa que un molí pot assolir un límit de fluència especificat amb menys carboni i menys manganès, cosa que millora la soldabilitat i la conformabilitat. Aquesta és la raó per la qual les barres d'armadura de micro-aliatge de vanadi poden complir amb graus més alts com a-laminades, sense tractament tèrmic. A la Xina, s'ha aconseguit l'ús de vanadi per tona d'acer cru51 g d'equivalent metall de vanadi el 2025, més que els 48 g el 2024, amb barres d'armadura a 152,5 g i altres productes a 26,6 g.
Dos elements de la política avancen en la mateixa direcció per al 2026: els estàndards més estrictes de barres d'armadura introduïts el 2025 i les normes de llicència de producció que van entrar en vigor l'1 d'abril de 2026, totes dues afavoreixen els micro-aliatges sobre els productes de carboni simple. La demanda de vanadi del-acer a la Xina es preveu a92.000–95.000 t el 2026, un augment de 3.000 a 6.000 t.
Emmagatzematge d'energia: la història del creixement, amb l'aritmètica mostrada
Aquí és on està el treball interessant, perquè els números publicats no coincideixen del tot i el desacord és instructiu.
Consum derivat de la química dels electròlits
Comenceu des de l'electròlit en lloc d'una previsió de titular:
- Concentració típica de vanadi:1,6 mol/L
- Densitat d'energia útil: aproximadament25 Wh per litred'electròlit
- Per tant, 1 MWh necessita 1.000.000 ÷ 25 =40.000 litres
- Vanadi en aquest volum: 40.000 × 1.6=64.000 mols
- Massa de vanadi: 64.000 × 50,94 g/mol =3.260 kg
- Com V2O5al 56,01% de vanadi: 3.260 ÷ 0.5601=5,820 kg d'òxid pur
- Al 98% de nota: aproximadament5.940 kg, anomena-ho 6 tones per MWh
Això aterra dins del rang de treball de la indústria de 5,5-6,5 t/MWh, la qual cosa és tranquil·litzador. Ara aplica'l. Les instal·lacions xineses de VRFB per a l'any 2026 s'estimen preliminarment en 4-5 GWh, de manera que en la química obtenim24.000-32.500 tones d'escates. La pròpia previsió de la indústria és32,000–40,000 t.
No coincideixen, i la bretxa no és trivial: la previsió implica 6,4-10 t/MWh. Creiem que ho expliquen quatre coses, per ordre decreixent d'importància:
- Volum mort.Els dipòsits, les canonades i les piles de cel·les contenen electròlits que mai no ofereixen la seva energia nominal. En un sistema gran, això pot ser del 5 al 10% del volum total d'electròlits.
- Treballs en curs a les plantes d'electròlits.La capacitat del projecte d'electròlits xinesos informada va superar els 4,5 milions de metres cúbics anuals al maig de 2026. Les plantes a aquesta escala porten inventari que es compra en un any i s'encarrega d'un projecte en un altre.
- Comptabilitat del projecte.Si un projecte compta a la connexió a la xarxa, a la finalització mecànica o a l'ompliment d'electròlits, canvia l'any en què es compta el vanadi. El 2025, els projectes amb l'ompliment d'electròlits completat van totalitzar uns 3.037,5 MWh en comparació amb una capacitat instal·lada acumulada de 6.064,5 MWh - un factor de dos entre dues maneres de defensar la mateixa flota.
- Durada mitjana.Les instal·lacions acumulades xineses tenien una mitjana de 4,12 hores a finals del 2025. Si els projectes del 2026 duren més, augmenta el MWh per MW i el vanadi també per projecte, sense que ningú canviï la química.
La nostra recomanació pràctica, i és un judici més que dades:Pla de contractació a 6,5–7,5 t/MWh. Aquest és el nombre de química més un 10-25% per al volum mort, les pèrdues de gestió i el lliscament de la programació. Els desenvolupadors que fan un pressupost a la xifra teòrica es queden curts exactament en el moment en què l'òxid puntual està menys disponible.
Per què un projecte és un esdeveniment de mercat
Comprovació d'escala, perquè replanteja com penses sobre una licitació. Un projecte de 1.000 MWh a 6 t/MWh necessita aproximadament6.000 tones de flocs. Nacional xinès V2O5la producció va ser d'11.670 t l'agost del 2026, un 8,41% més interanual i pràcticament plana al juliol. Per tant, un projecte a escala-GWh és aproximadament mig mes de la producció d'un país sencer, i no arriba repartit en aquest mes - arriba en un període d'adquisició d'unes poques setmanes.
Productes químics i catalitzadors: petits, constants i amb més especificacions-pesats
El consum de vanadi-del sector químic xinès es preveu aproximadament7.000 t el 2026, 500 t més o un 7,7%, d'unes 6.500 t l'any 2025. Hi dominen dos usos.
El procés de contacte.El pentòxid de vanadi recolzat sobre sílice o terra de diatomeas, promogut amb sulfats alcalins, és el catalitzador que oxida SO2a SO3en la fabricació d'àcid sulfúric. És l'ús químic més gran del vanadi i és un negoci de substitució: els llits de catalitzadors es renoven en un cicle, de manera que la demanda és més constant que gairebé qualsevol altra cosa en aquest mercat.
Reducció catalítica selectiva.Els catalitzadors SCR basats en vanadi-eliminen NOx dels gasos de combustió de les centrals elèctriques de carbó-. La demanda aquí fa un seguiment de la nova capacitat tèrmica i els cicles de substitució en lloc del preu del vanadi, cosa que el converteix en un dels pocs segments realment-inelàstics de preu.
Els compradors de productes químics són els més exigents en tràmits i els menys exigents en tonatge. Normalment compren en un full d'impureses - arsènic, ferro, sodi, potassi i, de vegades, una àrea de superfície específica o una distribució de mida de partícules - en lloc del titular V2O5percentatge. Si sou productor, aquest és el segment on un lot-ben documentat guanya una prima; si sou un comprador, és el segment on-especificar més us costa diners que no heu de gastar.
Càtodes LFP: un nou ús petit i una mica estrany
El vanadi s'utilitza com a dopant en alguns materials de càtode de fosfat de ferro de liti. El consum xinès d'aquesta ruta s'estima en2.000-2.500 t el 2026, un creixement d'unes 1.000 t - del 100-150%a una taxa d'addició típica del 0,2% V2O5.
Fes-ho cap enrere i et dirà alguna cosa. A 2 kg d'òxid per tona de material càtode, 2.000-2.500 t de V2O5implica en l'ordre de1 a 1,25 milions de tones de material càtodees produeix amb l'addició. Aquesta és una fracció plausible de la producció de càtode LFP xinesa, per això ens prenem seriosament la previsió malgrat la raresa. També és el més petit i més fràgil dels segments de demanda: una addició del 0,2% és una opció de formulació i les opcions de formulació s'inverteixen.
Val la pena destacar la ironia, perquè és el tipus de detall que fa que un mercat tingui sentit: el vanadi s'està venent a la química que està prenent quota de mercat a les bateries de flux de vanadi en emmagatzematge estacionari.
Aliatges de titani: el segment que va anar enrere
Consum de vanadi relacionat amb titani-a la Xinava caure unes 400 t el 2025, fent un seguiment de les exportacions xineses de productes de titani més febles. L'ús ésTi-6Al-4V, l'aliatge aeroespacial de cavall de batalla, que conté un 4% de vanadi en massa.
La conversió és senzilla i val la pena tenir-la al cap: una tona de Ti-6Al-4V conté 40 kg de vanadi, que és 40 ÷ 0.5601 =uns 71 kg de V2O5abans de permetre les pèrdues de recuperació-de l'aliatge principal. El vanadi entra com a aliatge principal de vanadi-alumini, no com a òxid, de manera que aquesta és una cadena de dos-passos: òxid a aliatge principal, aliatge principal a titani. Els productors de l'aliatge mestre són els compradors reals d'òxids, i ells són amb qui parlar.
Quin grau per a quin treball
| Grau i forma | Típica V2O5 | Destinació | El que realment importa |
|---|---|---|---|
| V2O598,0-F, escates | 98,0% min | Funció de FeV50 i FeV80 | Silici, ferro i fòsfor; el número de titular és apostes de taula |
| Pols metal·lúrgic | 97–98% | Aliatge de vanadi-nitrogen, aliatge directe | La mida de les partícules i el comportament del flux, de vegades més que la química |
| Pols químic i catalitzador | 98–99.8% | Àcid sulfúric i catalitzadors SCR, ceràmiques, pigments | Full d'impureses completa: As, Fe, Na, K; superfície |
| Grau d'electròlit | 99.0–99.5% | Electròlit de bateria de flux redox de vanadi | interferència Fe, Ni, Cr, Mn; residus alcalins que afecten la solubilitat |
El patró que val la pena interioritzar:La puresa del titular és el número menys informatiu d'un certificat d'anàlisi. Gairebé tots els productors poden arribar al 98%. Les disputes són sobre els elements de sota.
Dues primes que hem vist que els compradors paguen innecessàriament.Un límit de sodi especificat per a una aplicació de FeV, on els residus alcalins del rostit són irrellevants per a la química de la fosa. I un requisit de puresa del 99,5% per a l'electròlit, on el propi pas de dissolució i purificació del fabricant d'electròlits hauria manejat el 99,0% del material a un terç de la diferència de preu. Pregunteu a l'usuari aigües avall què pot tolerar. És una conversa de cinc-minuts que estalvia regularment quatre xifres per tona.
On un comprador hauria de retrocedir
Tancarem amb les opinions, ja que les dades anteriors no són majoritàriament les nostres.
Primer,les previsions de demanda d'emmagatzematge són internament inconsistentsde la manera mostrada anteriorment, i qualsevol persona que cotitzi 40.000 t per 4 GWh s'ha de demanar que mostri el seu consum unitari. Aquesta no és una pregunta hostil; és la pregunta que separa un nombre modelat d'un de repetit.
En segon lloc,no compreu òxid-de bateria per a una aplicació metal·lúrgica, i no assumis que la nota de la bateria-significa "millor en tots els sentits". El material de grau-electròlit s'especifica al voltant de les impureses-de metall de transició i la solubilitat. Una fosa de FeV es preocupa pel silici, el fòsfor i el sofre. Són productes diferents que comparteixen una fórmula.
Tercer,mireu la ruta VN si veneu en construcció. Els productors de VN estaven perdent 2.474 RMB/t la setmana del 31 d'agost de 2026 als números de FerroAlloyNet. Els productors que perden diners el temps suficient redueixen les taxes d'execució i, quan ho fan, la demanda d'òxid cau més ràpidament del que us dirà qualsevol estadística de barres d'armadura.
preguntes sobre aplicacions V2O5
Per a què s'utilitza principalment el pentòxid de vanadi?Acer. L'acer xinès va prendre 89.300 t de V2O5equivalent el 2025, al voltant del 71% de la demanda nacional, principalment com a FeV i VN. L'emmagatzematge va necessitar aproximadament un 20%, els productes químics un 5%.
Unes 6 t d'escama al 98%. La derivació: 40.000 litres d'electròlit a 25 Wh/L, a 1,6 mol/L de vanadi, donen 64.000 mols o 3.260 kg de vanadi, que són unes 5,8 t d'òxid pur.
En general, del 99,0 al 99,5%, però les limitacions d'unió són ferro, níquel, crom i manganès, a més de residus de sodi i potassi que afecten la solubilitat. Confirmeu les toleràncies amb el fabricant d'electròlits abans de pagar per la puresa.
El carbonitrur de vanadi fi precipita els límits del gra i enforteix la precipitació, deixant que un molí assoleixi un límit de rendiment determinat amb menys carboni i millor soldabilitat.
Contingut de vanadi, al voltant del 50% contra al voltant del 80%. FeV80 s'adapta als compradors que volen minimitzar l'addició de ferro i el volum d'escòria. El 4 de setembre de 2026, la Xina va cotitzar FeV50 a 83.000–84.000 RMB/t i FeV80 a 132.800–134.400 RMB/t.
Per a barres d'armadura de micro-aliatge, normalment. VN afegeix nitrogen amb el vanadi, afavorint la precipitació de carbonitrur i donant més reforç per unitat de vanadi. FeV domina els acers d'enginyeria i aliatges.
4% en massa, per tant, 40 kg de vanadi per tona, equivalent a uns 71 kg de V2O5abans de les pèrdues-de l'aliatge principal.
Quin és el paper del vanadi en l'àcid sulfúric?
És el catalitzador. El pentòxid de vanadi sobre un suport de sílice, promogut amb sulfats alcalins, oxida SO2a SO3en el procés de contacte. La substitució del catalitzador fa que aquest sigui un segment de demanda constant.
S'utilitza vanadi a les bateries LFP?
Sí, com a dopant. El consum xinès s'estima entre 2.000 i 2.500 t el 2026 amb un 0,2% V2O5taxa d'addició, que implica entre 1 i 1,25 milions de tones de material càtode.
Quant de V2O5 utilitza un projecte de 1.000 MWh?
Unes 6.000 t de escates a 6 t/MWh - aproximadament mig mes de la producció nacional total xinesa, per això aquests projectes mouen el mercat.
Fonts utilitzades en aquesta pàgina
El metalnomista,El consum de vanadi de la Xina augmentarà el 2026 a mesura que la demanda de VRFB s'accelera, 21 de juny de 2026 (previsions de consum del sector 2025 i 2026; consum de FeV50 i VN; intensitat de vanadi per tona d'acer; estadístiques de producció aigües avall d'automoció, construcció naval, excavadores i màquina-eina; taxa d'addició de càtode LFP i previsió; canvis del sector químic i titani). Vanitec informa sobre la capacitat instal·lada de VRFB i la capacitat del projecte d'electròlits xinès, 2026. Enquesta de producció de pentòxid de vanadi de Mysteel, agost de 2026 (11.670 t de 23 productors, un 8,41% més que l'any anterior). FerroAlloyNet, estadístiques de beneficis de ferrovanadi i VN de la Xina, setembre de 2026. YB/T 5304-2017,Pentòxid de vanadi, estàndard de la indústria ferrosa xinesa, per a les designacions de grau. La derivació del consum d'electròlits utilitza 1,6 mol/L de vanadi, 25 Wh/L de densitat d'energia, massa atòmica de vanadi 50,94 g/mol i V2O5al 56,01% de vanadi en massa; la xifra resultant d'unes 6 t per MWh és un càlcul, no una estadística publicada. La recomanació d'adquisició de 6,5-7,5 t/MWh és un judici basat en el volum mort, la pèrdua de gestió i l'experiència de programació.

