Referència de cotització de pentòxid de vanadi: com es construeix realment el nombre
La resposta curta
A V2O5citacióno és un preu, és un preu més vuit o nou condicions, i les condicions valen més que la diferència entre dos proveïdors. El mateix dia de setembre de 2026 es va poder veure71.500 RMB/t en efectiu-ex-worksa la Xina,4,78 USD/lb d'òxidsobre la conversió de la mateixa font, i5,36 USD/lba Europa - i la diferència entre els números xinesos i europeus és el transport de mercaderies, els impostos, l'emmagatzematge i el finançament, no el material. A continuació: què transfereix realment cada Incoterm, quant costa una factura d'acceptació, per què el floc es mou a l'aliatge de vanadi-nitrogen a1,5x palanquejament, i una plantilla de RFQ que us ofereix una cotització comparable per primera vegada.
Els nou camps que han d'estar a la cotització

Si falta alguna d'aquestes, no tens una cotització, tens una indicació. Aquesta distinció ha acabat amb les amistats.
- Grau i estàndard.Anomena l'estàndard, no una especificació de l'empresa. Per al material xinès que sol ser YB/T 5304-2017 i el codi de qualificació - V2O598,0-F per a escates: hauria d'aparèixer textualment.
- Límits d'impureses que realment necessiteu.Silici, ferro, fòsfor, sofre, arsènic i, per als compradors d'electròlits o catalitzadors, els metalls alcalins. Escriure límits que no necessites costa diners; deixar-los fora és un risc.
- Quantitat i tolerància.Indiqueu si és ±5% a opció del venedor o del comprador, i qui assumeix la diferència de transport.
- Base de la unitat.Per tona d'òxid o per lliura de vanadi contingut. Digues-ho amb paraules.
- Conveni de moneda i tipus de canvi.Si el contracte és en USD però l'avaluació és en RMB, digueu quina taxa i què passa si es mou més enllà d'una banda.
- Incoterm i lloc denominat.Només "FOB" és incomplet; FOB quin port i sota els Incoterms 2020.
- Tractament fiscal.Si el preu inclou l'IVA i quina documentació d'exportació proporciona el venedor.
- Instrument de pagament i termini.Instrument, tenor i qui paga les despeses bancàries.
- Validesa.Una data, no "subjecta a mercat".
On es troben realment els diners: comparació de bases
| Citació | Nivell | Corda de base | El que ha d'afegir un comprador |
|---|---|---|---|
| escates de Xina 98% | 71.500 RMB/t | Valoració domèstica, efectiu | Transport terrestre, embalatge d'exportació, taxes portuàries, gestió de l'IVA |
| escates de Xina 98% | 4,78 USD/lb V2O5 | Mateixa font, conversió pròpia | Taxa implícita al voltant del 6,78; comproveu la vostra taxa de tresoreria |
| Xina floc 98% min | 10 USD,860/t | EXW, 22 de juliol de 2026 | Tot des de la porta de la fàbrica en endavant |
| Europa en escates 98% | 5,36 USD/lb | 14 d'agost de 2026 | Ja no hi ha res - de mercaderies, impostos, lloguers i finançament |
| Xina FeV50 | 83.000-84.000 RMB/t | Ex{0}}funciona amb impostos per acceptació | Cost de descompte si voleu equivalència en efectiu |
| Xina FeV80 | 132.800–134.400 RMB/t | Ex{0}}funciona amb impostos per acceptació | Com més amunt |
Llegeix l'última columna. La diferència entre un nombre xinès i un europeu no és un desacord sobre el valor del vanadi; és una llista de serveis.
Incoterms: allò que realment transfereix cadascú
| Terme | Transferències de riscos | Qui reserva un transport conforme a DG- | Compte amb |
|---|---|---|---|
| EXW | A les obres del venedor | Comprador | La càrrega i l'autorització d'exportació es converteixen en el vostre problema; només raonable si teniu un agent local |
| FCA | En lliurament al vostre transportista | Comprador | Més net que EXW per a càrrega en contenidors; anomenar el lloc amb precisió |
| FOB | A bord al port de càrrega | Comprador | Estàndard per a ferroaliatges a granel; controleu l'encaminament i el reenviament |
| CFR | A bord al port de càrrega | El venedor paga el transport | El risc encara passa a la càrrega. L'embalatge danyat trobat a la destinació és vostre |
| CIF | A bord al port de càrrega | El venedor paga el transport i l'assegurança | El mateix punt de risc que CFR; L'assegurança sol ser una cobertura mínima, no el valor total |
| DAP | A la destinació indicada, abans de l'autorització d'importació | Venedor | Vostè gestiona els tràmits d'importació, els drets i qualsevol requisit de la DG localment |
| DDP | A la destinació indicada, netejada | Venedor | El més car i el més lent de cotitzar; el venedor té un risc de deure i de llicència |
Un punt que és específic d'aquesta càrrega i atrapa la gent:V2O5és un bé perillós de classe 6.1(UN 2862, Grup d'embalatge III). No tots els transitaris el prendran, no totes les línies el carregaran a tots els ports, i el recàrrec de mercaderies perilloses més la tarifa de documentació és diners reals per contenidor. Sol·liciteu-lo com una línia separada a la cotització de mercaderies en lloc de descobrir-lo a la factura. Amb CIF o CFR, el venedor reserva el vaixell, però si el contenidor és rebutjat a causa d'un error de pancarta o declaració, el retard i el cost cauen a la càrrega.
Instruments de pagament i el seu cost
Aquí és on un pressupost "barat" deixa de ser barat. L'aritmètica no és difícil, però poques vegades s'escriu.
Factures d'acceptació bancària.Les cotitzacions de ferroaliatges nacionals xinesos solen ser "per acceptació", és a dir, la liquidació amb una factura d'acceptació bancària a 90 o 180 dies en lloc d'efectiu. Si sou el destinatari i voleu diners en efectiu avui, descompteu la factura. Amb una taxa de descompte anual del 4,5%: 90 dies costa un 4,5% × 90/365 =aproximadament l'1,1% del valor nominal; 180 dies costa al voltant del 2,2%.
En un lot de 100-tones a 71.500 RMB/t - 7,15 milions de RMB: una acceptació de 180 dies suposa aproximadament 157.000 RMB de finançament integrat en el que sembla el mateix preu que un acord en efectiu. Si compareu una cotització d'acceptació xinesa amb una cotització en efectiu internacional i el buit es troba dins d'aquest rang, la diferència és el termini de pagament.
Cartes de crèdit.Un LC a la vista costa les comissions bancàries sol·licitants i lliga una línia de crèdit, però ofereix un control documental, que és molt important quan la mercaderia està a 30 dies i l'especificació és discutible. Un LC de 90 dies expulsa el pagament i el venedor té un preu en conseqüència. Per a un primer enviament d'una contrapart que no heu provat, preferirem pagar el LC.
Pagament per avançat.El més barat per al venedor i el més arriscat per a tu. Si ho heu de fer en un primer encàrrec, manteniu-lo proporcionat, feu fotografies d'embalatge abans de carregar-lo i utilitzeu un instrument contra el qual podeu aplicar en lloc d'un cable a un compte desconegut.
El càlcul que et diu el que val l'òxid per a tu
Dos exemples treballats, perquè aquesta és la peça d'anàlisi que converteix un preu en una decisió.
De l'escama a l'aliatge de nitrogen-vanadi: palanquejament 1,5x
Agafeu la taula de costos de FerroAlloyNet per a la setmana del 31 d'agost al 4 de setembre de 2026: VN a 107.000 RMB/t, cost calculat 109.474 RMB/t, escates minoristes a 70.250 RMB/t. Calcula el consum que impliquen aquestes xifres.
VN16 transporta aproximadament un 78% de vanadi. Per tant, una tona necessita 780 kg de vanadi contingut. Escama al 98% V2O5és 54,9% de vanadi, de manera que amb una recuperació del 95% el requisit és 780 ÷ 0,549 ÷ 0.95 =1.496 kg de floc per tona de VN.
A 70.250 RMB/t, és a dir 105.094 RMB d'òxid en una tona de VN, deixant uns 4.380 RMB per a la conversió. Afegiu-los una còpia de seguretat: 105,094 + 4,380=109,474, que és exactament la xifra de cost publicada. El model es reconcilia amb el iuan, de manera que confiem en el factor consum.
Immediatament segueixen dues coses:
- El palanquejament és 1,5x.Cada moviment de 1.000 RMB/t en escates fa que el cost de VN sigui de 1.496 RMB/t. Un productor de VN té una posició palanquejada sobre l'òxid tant si ho pensen així com si no.
- El preu d'equilibri-eventail a un preu VN de 107.000 RMB és d'uns 68.600 RMB/t.Derivació: (107.000 − 4.380) ÷ 1,496. Flake a 70.250 RMB és 1.650 RMB per sobre, i 1.650 × 1,496 és 2 RMB,468 - la pèrdua de 2.474 RMB/t que informa la taula. L'aritmètica es tanca.
Si compres òxid i vens a VN, aquest -número de paret és la xifra més útil d'aquesta pàgina. Us indica, per a qualsevol preu de VN que pugueu assolir, el preu màxim de flake que podeu pagar. Recalculeu-lo setmanalment.
De l'esclat a FeV80: el marge de conversió
Una tona de FeV80 conté 800 kg de vanadi. Amb un 54,9% de vanadi a l'escama i un 95% de recuperació, això necessita 800 ÷ 0,549 ÷ 0.95 =1.534 kg de floc. A 71.500 RMB/t, és a dir, 109.691 RMB d'òxid dins d'una tona de FeV80.
El FeV80 xinès es va negociar a 129.600–131.200 RMB/t el 4 de setembre de 2026. El residu - d'uns 20.000–21 RMB,500 - ha de cobrir reductor, potència, mà d'obra, refractari, la pèrdua de rendiment del 5% i el marge. És una pasta fina per a una operació pirometal·lúrgica, i per això les concentracions d'òxids en aquest mercat es disputen ràpidament: la fosa simplement no els pot absorbir.
Tots dos càlculs estan subjectes a la mateixa advertència. Les cotitzacions d'aliatge són "amb impostos per acceptació" i l'avaluació de l'òxid és en efectiu, de manera que esteu comparant amb una diferència d'instruments de pagament-aproximadament entre l'1 i el 2%. Ajusta't abans d'actuar.
Validesa, dipòsits i com funcionen les licitacions xineses
Grans volums de V xinès2O5no canvieu de mans en una pantalla. Canvien de mans en tenders de molí multi-rodons segellats i, si no n'heu vist cap, val la pena conèixer la mecànica abans de pujar.
Dues licitacions en curs la primera setmana de setembre 2026 - de Yunnan Fangda Vanadium Titanium New Materials i Sichuan Fansheng New Materials - van convocar ambdues per al grau V2O598.0-F, tots dos requerien aDipòsit de 100.000 RMB, tots dos van fer almenys dues rondes de licitació, i tots dos ho van fercol·lecció d'-obra pròpia-amb pressupostos vàlids només per a aquella setmana. Una licitació observada el 28 d'agost va veure que una fàbrica de Jiangsu va comprar 30 tones de VN16 a 107.500 RMB/t, acceptació amb impostos.
Les conseqüències pràctiques: pressuposteu el dipòsit com un cost d'entrada en lloc d'un senyal d'intencionalitat, tracteu una validesa de set-dies com a normal en lloc d'agressiva i mai assumiu que podeu ampliar un preu de licitació a un enviament posterior.
Una plantilla de RFQ que podeu copiar
Aquest és el format de consulta que obté respostes comparables de diversos proveïdors a la primera passada. Envieu-lo com a text, no com a sol·licitud del "mejor preu".
- Producte:Escama de pentòxid de vanadi, V2O598,0% min, segons YB/T 5304-2017 (o el vostre estàndard nacional)
- Límits d'impureses requerits:enumera només el que necessites, amb els valors màxims
- Quantitat:tones, més si es tracta d'un programa-únic o mensual
- Lliurament:Termini i lloc designat dels Incoterms 2020 i finestra de lliurament
- Embalatge:FIBC d'1-tona amb revestiment de PE segellat, o 25 kg / 50 kg segons correspongui; paletitzat d'estat i ISPM 15 si cal - vegeu el nostreespecificació d'embalatge
- Preu base:moneda, per tona d'òxid o per lliura de vanadi continguda, i si inclou l'impost
- Pagament:instrument i tenor, i qui paga les despeses bancàries
- Validesa:indica el nombre de dies que necessites
- Documents:COA anomenant l'estàndard, SDS, declaració de mercaderies perilloses, llista d'embalatge, certificat d'origen
- assaig:mètode analític i de mostreig, procediment de mostreig-dividit i laboratori d'àrbitre nomenat
- Pre{0}}enviament:fotografies del contenidor embalat i carregat abans de segellar
Tres trampes, i una cosa que no us direm
Trampa 1: la base de la unitat."5,50 USD/lb" significa dues coses molt diferents segons si es tracta d'òxid o de vanadi. V2O5és un 56,01% de vanadi, de manera que la convenció-del metall contingut dóna una xifra 1,785 vegades superior. Escriu-ho amb paraules al contracte.
Trampa dos: el preu cotitzat no és el preu lliurat.Un recàrrec de classe 6.1, tarifa de documentació DG, dessecant de contenidors, palets ISPM 15, transport interior fins a un port que acceptarà la càrrega i la inspecció, tot plegat. En un contenidor de 20 tones no són errors d'arrodoniment.
Trampa tres: pes i humitat.Flake recull aigua en un magatzem humit o en un llarg viatge per mar, i pagueu els preus de l'òxid per això. Especifiqueu si l'assentament correspon al pes de càrrega o al pes d'arribada i establiu un límit d'humitat amb un remei definit. El nostrepàgina d'emmagatzematgecobreix el que et costa una recollida d'humitat de l'1% per contenidor.
I el que no direm:tipus de drets d'importació, IVA o tractament de bonificació a l'exportació, requisits de llicència d'exportació i si algun producte de vanadi determinat necessita una llicència aquest any. Tot això canvia i el vanadi està prou a prop de la política estratègica-del metall que publicar un número aquí seria irresponsable. Abans de cada enviament, comproveu amb el vostre intermediari i transportista el calendari tarifari actual i el catàleg de llicències actuals. Si un lloc web us indica la tarifa, comproveu-la vosaltres mateixos - inclosa aquesta d'aquí a dotze mesos.
preguntes sobre les cotitzacions de V2O5
Què ha d'incloure una cotització?Grau i estàndard, quantitat i tolerància, base d'unitat, moneda, Incoterm i lloc designat, tractament fiscal, instrument de pagament i termini, validesa, calendari de lliurament, especificació d'embalatge i mètode d'assaig més laboratori d'àrbitres.
Per a què es ven V2O5?
El 7 de setembre de 2026, la CBCIE va avaluar el 98% del floc de la Xina a 71.500 RMB/t, i va publicar 4,78 USD/lb de V.2O5. Europa estava a prop dels 5,36 USD/lb el 14 d'agost. Les cotitzacions reals del lot depenen de la base, la quantitat i els termes.
Què significa "ex-obres amb impostos per acceptació"?
IVA-inclòs, liquidat mitjançant factura d'acceptació bancària, cobrament a les obres del venedor. Una factura de 90 dies amb una taxa de descompte del 4,5% val aproximadament l'1,1% del valor nominal, de manera que no és el mateix que un preu en efectiu.
Com puc comparar USD/lb amb RMB/tona?
Utilitzeu la vostra pròpia tarifa i confirmeu la base de la unitat. 4,78 USD/lb × 2.204,623 són aproximadament 10.538 USD/t. La xifra paral·lela de RMB de la font implica uns 6,78, que pot estar a un 5% de la vostra taxa de tresoreria.
Quin Incoterm és millor per a les importacions?
FOB si el transportista gestiona mercaderies perilloses i voleu controlar l'encaminament. CIF és convenient, però el risc encara passa al port de càrrega. DDP posa el màxim sobre el venedor i té un preu en conseqüència.
Fonts utilitzades en aquesta pàgina
CBCIE Metal, pentoxide de vanadium flake 98% assessments, 7 de setembre de 2026. FerroAlloyNet / vanadiumprice.com, Preus de mercat de ferrovanadi a la Xina i estadístiques de beneficis d'aliatge de vanadi-nitrogen, 31 d'agost al 4 de setembre de 2026; Observacions de licitació de FeV i VN nitrurat de la Xina, agost i setembre de 2026. ScrapMonster, pentòxid de vanadi floc 98% min, sèrie EXW, 22 de juliol de 2026. vanadiumprice.com, cotització europea de flocs i FeV80, 14 d'agost de 2026. YB/T 51304-2030,Pentòxid de vanadi, per a les designacions de grau. Normes Incoterms 2020 per a la transferència de riscos i costos. Llista de mercaderies perilloses de l'ADR, UN 2862, classe 6.1, grup d'embalatge III, per a la classificació de transport. Estequiometria: V2O5és un 56,01% de vanadi en massa; 2.204,623 lliures per tona. Els factors de consum de 1.496 kg i 1.534 kg per tona d'aliatge suposen un 98% d'escama i un 95% de recuperació i són derivats, no publicats. Els exemples de descompte suposen una taxa anual del 4,5% i són il·lustratius. Les posicions d'impostos, IVA, descomptes i llicències no s'indiquen deliberadament; verificar-los actuals.

