Tendència dels preus del pentòxid de vanadi: actualització de setembre de 2026
La resposta curta
Escama de pentòxid de vanadi de la Xina 98%va ser avaluat a71.500 RMB per tonael 7 de setembre de 2026, amb la mateixa font publicació4,78 USD per lliura de V2O5. Es va citar material europeu5,36 USD/lbel 14 d'agost. La trajectòria del 2026 va assolir el màxim a l'abril a 12.138 USD/t a la sèrie ScrapMonster Xina i des d'aleshores ha baixat fins als 10 USD860/t el 22 de juliol. D'això se'n segueixen dues coses. En primer lloc, la repetida "recuperació de vanadi" encara no ha arribat a l'òxid: la cita actual es troba.a sotala mitjana anual de l'USGS de l'exercici fiscal 2025 de 5,02 USD/lb. En segon lloc, la pressió ha caigut al mig de la cadena -aliatge de vanadi{0}}nitrogenperdia 2.474 RMB/t la setmana del 31 d'agost mentre l'òxid es mantenia ferm. Els compradors que llegeixen només el número de titular estan llegint la part menys interessant del mercat.
On es troba el número aquesta setmana
Els preus de vanadi publicats són avaluacions, no liquidacions. No hi ha cap contracte d'intercanvi, de manera que cada xifra a continuació és la visió d'un periodista sobre on es podria fer negoci en un dia determinat, sobre una base determinada. Aquesta distinció importa més aquí que a la majoria dels metalls, perquè les bases estan realment allunyades.
| Base | Nivell | Data | Font |
|---|---|---|---|
| Xina floc 98%, nacional | 71.500 RMB/t | 7 de setembre de 2026 | CBCIE Metall |
| Xina floc 98%, conversió USD | 4,78 USD/lb V2O5 | 7 de setembre de 2026 | CBCIE Metall |
| escates de Xina 98% | 4,82 USD/lb (+1.69%) | 11 de setembre de 2026 | vanadiumprice.com |
| Europa en escates 98% | 5,36 USD/lb | 14 d'agost de 2026 | vanadiumprice.com |
| Xina floc 98% min, EXW | 10 USD,860/t | 22 de juliol de 2026 | ScrapMonster |
| Xina FeV50, cotitzat / transaccionat | 83.000–84.000 RMB/81.000–82.000 RMB | 4 de setembre de 2026 | FerroAlloyNet |
| Xina FeV80, cotitzat / transaccionat | 132.800–134.400 RMB/129.600–131.200 RMB | 4 de setembre de 2026 | FerroAlloyNet |
| Aliatge VN, preu contra cost | 107.000 RMB enfront de 109.474/t | 31 d'agost al 4 de setembre de 2026 | FerroAlloyNet |
| Mitjana anual de l'USGS, xinesa V2O5 98% | 5,02 USD/lb | Exercici fiscal 2025 | USGS MCS 2026 |
Els dos-dies es traslladenferrovanadival la pena fer una pausa. El 2 de setembre, FeV50 es va cotitzar entre 81.000 i 83.000 RMB/t. El 4 de setembre era de 83.000–84.000 RMB/t, amb FeV80 pujant 2.400–3.200 RMB en la mateixa finestra. Això suposa un moviment aproximadament del 2,5% en quaranta-vuit hores, després de la reposició de la fàbrica en lloc de qualsevol esdeveniment de subministrament que puguem identificar. Si feu un preu a un contracte d'una instantània setmanal, un moviment com aquest decidirà si guanyeu diners amb el solar.
El camí del 2026, mes a mes
| Data | USD/tona | USD/lb V2O5 | Mes-a-mes, USD/t |
|---|---|---|---|
| 15 de gener de 2026 | 10,620.77 | 5.30 | - |
| 18 de febrer de 2026 | 10,904.30 | 5.35 | +283.53 |
| 24 de març de 2026 | 11,539.21 | 5.61 | +634.91 |
| 22 d'abril de 2026 | 12,138.18 | 5.81 | +598.97 |
| 19 de maig de 2026 | 12,010.51 | 5.80 | −127.67 |
| 19 de juny de 2026 | 11,412.82 | 5.80 | −597.69 |
| 22 de juliol de 2026 | 10,859.67 | 5.74 | −553.15 |
Llegiu-ho amb claredat: un augment al voltant d'un 14% de gener a abril, després un 10,5% més baix des del màxim d'abril fins al juliol. Tot el rang de 2026 fins ara és de 5,30 a 5,81 USD per lliura, que és una banda estreta segons els estàndards històrics del vanadi -, aquest és un metall que es va comerciar per sobre dels 9 USD/lb a principis de 2022.
Hi ha una curiositat en aquesta taula que marcaríem en lloc de suavitzar. Les valoracions de maig i juny són de 5,80 USD/lb, mentre que les xifres de tones difereixen gairebé 600 USD. Dues sèries que se suposa que són el mateix preu expressat de dues maneres no es concilien en aquests dos punts. La nostra hipòtesi de treball és que la sèrie per-lliura s'arrodoni o suavitza més gruixuda que la per-tona. Tracteu-los com dos indicadors separats, no com un nombre convertit dues vegades.
Tres maneres de malinterpretar aquests números
1. Lliures d'òxid versus lliures de vanadi
V2O5és del 56,01% en massa de vanadi- 181.88 g/mol, dels quals 101,88 g és el metall. Per tant, un preu de 5,00 USD/lb d'òxid és d'uns 8,93 USD/lb de vanadi contingut. Alguns contractes, especialment en el comerç de ferroaliatges dels EUA, es realitzen amb metall contingut. La diferència és un factor d'1,785, que no és un error d'arrodoniment. Escriviu la convenció al contracte amb paraules, no en una casella-.
2. El tipus de canvi implícit s'amaga en una cotització dual
Aquí teniu una comprovació que fem a cada avaluació de doble-moneda. Preneu 71.500 RMB/t i 4,78 USD/lb. Conversió: 4,78 × 2,204.623=10.538 USD/t. Aleshores 71.500 ÷ 10,538 =6,78 CNY/USD. Aquest és el tipus de canvi que la font utilitza implícitament. Si el vostre propi tresor es converteix en 7,10 o 7,15, aleshores les dues xifres d'aquesta pàgina estan al voltant d'un 5% de diferència abans que algú hagi mogut una tona de material.
No estem criticant la font; els periodistes utilitzen qualsevol convenció tarifaria que els seus subscriptors esperen. Estem dient: no agafeu el número RMB i el número USD de la mateixa pàgina i tracteu-los com a intercanviables. Trieu-ne un, utilitzeu la vostra pròpia tarifa i digueu-ho al contracte.
3. Efectiu, acceptació i impostos
Les cotitzacions nacionals xineses porten una cadena bàsica que canvia substancialment l'economia: "ex-funciona amb impostos per acceptació" vol dir que el preu inclou l'IVA i es liquida amb una factura d'acceptació bancària, no amb efectiu a l'entrega. Una acceptació de 90 dies amb una taxa de descompte anual del 4% costa aproximadament l'1% del valor de la factura. En un lot de 71.500 RMB/t que suposa uns 715 RMB/t de finançament integrat en el que sembla el mateix nombre que un preu en efectiu. Quan una cotització xinesa i una internacional difereixen en menys que això, la diferència pot ser l'instrument de pagament més que la molècula.
Què diuen els aliatges sobre l'òxid
Aquí és on viu l'aritmètica interessant, i és el tipus de càlcul que els comentaris genèrics del mercat no fan.
De FeV80 de tornada a escates.Una tona de FeV80 conté 800 kg de vanadi. Escama al 98% V2O5porta 0,98 × 0.5601=54.9% de vanadi. Amb una recuperació metal·lúrgica del 95%, el floc necessari per tona de FeV80 és de 800 ÷ 0,549 ÷ 0.95 =uns 1.534 kg. A 71.500 RMB/t, és a dir, 109.700 RMB d'òxid dins d'una tona de FeV80.
Contra un preu de FeV80 transaccionat de 129.600–131.200 RMB/t el 4 de setembre, que deixa aproximadament entre 20.000 i 21.500 RMB per cobrir el reductor, l'electricitat, la mà d'obra, el refractari, la pèrdua de rendiment del 5% restant i el marge. No és un greix per untar. Tanmateix, us diu alguna cosa útil: si l'òxid augmenta 5.000 RMB/t i el FeV no es mou, tota la contribució de la fosa desapareixerà. Les foses ho saben, per això les concentracions d'òxids en aquest mercat solen ser curtes i disputades.
La pèrdua de VN és el senyal més revelador.La taula de beneficis setmanals de FerroAlloyNet per al 31 d'agost al 4 de setembre preus VN a 107.000 RMB/t amb un cost calculat de 109.474 RMB/t, utilitzant escates minoristes a 70.250 RMB/t. Una pèrdua de 2.474 RMB/t. Actualment, la-cadena mitjana està pagant per l'estabilitat de l'òxid amb el seu propi marge.
Són possibles dues lectures i les mantenim amb lleugeresa. O el preu de l'aliatge està a punt de seguir l'òxid, la qual cosa confirmaria l'estanquitat que CRU i altres esperen a finals d'any. O el preu de l'aliatge no es pot augmentar perquè la demanda de barres d'armadura no l'acceptarà, en aquest cas els productors de VN redueixen les taxes d'execució i l'òxid perd un client. Les xifres de 2025 assenyalen la segona manera: el consum de VN va caure un 3,8% fins a 36.690 t l'any passat, tot i que el consum equivalent a FeV50 va augmentar un 10,4% fins a unes 39.985 t.
Per què els preus més alts no reclamen molta oferta
La resposta del llibre de text a una pujada de preus és més producció. El vanadi no funciona així, i les proves del 2026 són inusualment clares.
El carbó de pedra és efectivament mort.La producció va baixar a 7.600 t el 2025 des de les 10.200 t el 2024, i la ruta és -perdunt a tots els nivells. A partir del 2026, un gran productor encara funcionava a 100-120 t/mes de metavanadat d'amoni en un V2O5-base equivalent; una planta de Shaanxi amb 300-350 t/mes de capacitat ha estat tancada des de principis del 2026 per qüestions de seguretat. El més important, segons The Metalnomist: fins i tot quan el floc va assolir uns 110.000 RMB/t el 2023, la producció de carbó de pedra només va arribar a aproximadament 11.000 t. Això és el que va comprar un senyal de preu real. No és gaire.
La ruta de l'escòria està restringida-l'alimentació, no la capacitat-restringida.La capacitat total de vanadi de la Xina va ser de 277.600 t l'any 2025 davant la producció real de 163.900 t, de manera que nominalment hi ha un 70% de l'espai lliure inactiu. No s'utilitza perquè l'entrada d'unió és magnetita de vanadi-titani, no capacitat de torrat. El subministrament de mineral de la zona de Panzhihua-es informa que és prou ajustat per tallar 4.500-5.000 t de V2O5equivalent el 2026; alguns productors de Sichuan i Yunnan s'han d'aprovisionar de Chengde o importar. En contra d'això, Qinhuangdao Baigong va encarregar una línia de 10.000 t/any a principis del 2026 amb una orientació d'unes 5.000 t per a l'any. Afegir-ne un, restar-ne un.
El subministrament secundari és un sub-producte del molibdè.La recuperació dels catalitzadors i residus gastats va augmentar a 15.100 t el 2025, 1.900 t més, incloses unes 6.700 t de la recuperació d'alúmina per-producte. La raó per la qual es va mantenir malgrat els baixos preus del vanadi és que els mateixos aliments porten molibdè i tungstè, i aquests preus eren forts. Vanadium va venir al viatge. Ningú construeix un circuit de recuperació només per al vanadi.
Demanda: la història d'emmagatzematge és real i actualment sobrevalorada en el preu
Les instal·lacions de VRFB de la Xina per a l'any 2026 s'estimen preliminarment en 4-5 GWh, que requereixen, segons els propis números de la indústria, unes 32.000-40.000 t de V.2O5equivalent. Vanitec ha projectat una capacitat xinesa acumulada per sobre dels 8 GWh aquest any, amb 35.000-40.000 t d'òxid consumides. En qualsevol lectura, aquesta és la principal font de demanda incremental, i és per això que la quota d'emmagatzematge de l'ús de vanadi xinès va passar del 4% el 2021 al 20% el 2025.
No obstant això, l'òxid es troba per sota de la mitjana anual de l'any passat. Una visió que sostenim i direm clarament: l'oferta d'emmagatzematge s'està absorbint per la creació d'inventaris a les plantes d'electròlits en lloc de per compres puntuals d'escates. La capacitat del projecte d'electròlits xinès es va registrar per sobre dels 4,5 milions de metres cúbics a l'any al maig de 2026, a Rongke Power, Hunan Yinfeng, Zhejiang Xingchen i Jianlong. Les plantes a aquesta escala omplen els dipòsits una vegada, no de manera contínua, i els omplen abans dels projectes que encara estan en construcció. La demanda és real; el seu moment al mercat spot és irregular i fàcil de malinterpretar com a força que ja ha passat.
També donaríem la seva audiència als escèptics. Amy Bennett, de Fastmarkets, parlant a la Conferència Global de Bateries i Materials Crítics de Fastmarkets a Las Vegas i citada per Investing News Network l'agost de 2026, va argumentar que el vanadi "està començant a perdre's en aquesta conversa" fora de la Xina, ja que el sector de l'emmagatzematge passa de manera decisiva a la química LFP, i que les bateries de flux "ja no escolten tant parlar d'ells". Qualsevol persona que modeli una corba de demanda d'estil de liti-per vanadi hauria de quedar-se amb aquesta cotització una estona.
El que no farem
No publiquem un preu objectiu de Q4 2026. No perquè no tinguem visió, sinó perquè un número concret publicat al lloc web d'un proveïdor val menys per a tu que el mètode, i perquè el rang honest és ampli: la bretxa entre el cas del dèficit i un altre any de demanda plana d'acer xinès és de diversos dòlars per lliura.
Direm on se situen els arguments. Per a un mercat més ferm: la demanda d'acer s'estabilitza (les perspectives de Worldsteel per a l'abril de 2026 apuntan a un creixement global del 0,3-1,3% el 2026), la intensitat de vanadi xinès augmentarà a 51 g de vanadi per tona d'acer brut el 2025 des dels 48 g el 2024, les regles de llicència de corrugades haurien d'entrar en vigor el 2026. micro-producte d'aliatge de vanadi-nitrogen i un costat de l'oferta que està restringit-l'alimentació. En contra d'això: la producció de barres d'armadura xinesa va caure un 4,5% fins a 186,3 Mt el 2025, l'USGS registra una disminució de la producció minera mundial de 2025 en 110.000 t des de les 118.000 t el 2024 per raons de política més que de geologia, i la demanda d'emmagatzematge occidental de bateries de flux s'ha calmat.
Com els compradors gestionen realment l'exposició
Com que no hi ha cobertura cotitzada, l'exposició es gestiona estructuralment:
- Finestres de validesa curtes.Indicacions d'exportació vàlides de tres a set dies; preus de licitació nacionals vàlids per a la setmana de licitació. Qualsevol cosa més llarga és una aposta que no volies acceptar.
- Fórmula de preus.Enllaceu a una avaluació publicada amb nom, indiqueu la convenció de conversió i indiqueu què passa si la font suspèn la publicació.
- Revalorització mensual.Volum anual, preu mensual. Comparteix el risc i manté intacta la relació.
- Inventari com a tancament.L'existència de cartera està prenent una posició llarga tant si ho diu així com si no. A 71.500 RMB/t, una posició de 1.000 t està lligada a 71,5 m RMB; al 8% anual, que és d'uns 15.700 RMB al dia en transport. El nostrepàgina d'emmagatzematgefunciona correctament mitjançant aquesta aritmètica.
- Estructura de pagament.Per a les primeres comandes, un instrument contra el qual realment podeu fer complir. Elpàgina de cotitzaciócobreix el que realment costa cada opció.
- Una advertència sobre les fonts.Hem trobat almenys un informe de mercat de 2026 que cita "preus de l'escate de vanadi" entre 83.000 i 84.000 RMB/t. Aquesta xifra coincideix amb la cotització de FeV50 per al mateix període gairebé exactament i és d'aproximadament 12.000 RMB per sobre del lloc on es comercialitzava realment el floc. Quan un número sembla el número d'un producte diferent, normalment ho és. -Comprovació creuada abans de crear-ne un pressupost.
preguntes que fan els compradors sobre els preus de V2O5
Quin és el preu del pentòxid de vanadi avui?El 7 de setembre de 2026, CBCIE Metal va avaluar el 98% del floc de la Xina a 71.500 RMB/t i va publicar 4,78 USD/lb de V.2O5al seu costat. El material europeu era d'uns 5,36 USD/lb el 14 d'agost de 2026. Es tracta d'avaluacions dels informadors de preus, no de liquidacions de canvi.
El preu indicat és per lliura d'òxid o per lliura de vanadi contingut?
Normalment per lliura de V2O5. Com que l'òxid és un 56,01% de vanadi, la convenció del metall contingut-conté un nombre aproximadament 1,79 vegades més gran. Confirmeu quin vol dir una contrapart abans de comparar les cotitzacions.
A quina distància ha caigut V2O5 del seu pic?
Investing News Network informa d'una caiguda de més del 47% dels 9,20 USD/lb el febrer del 2022 als 4,86 USD/lb el setembre del 2025. La banda de negociació de 2026 a la sèrie Xina ha estat aproximadament entre 5,30 i 5,81 USD/lb.
Per què el material europeu és més car que el xinès?
El transport de mercaderies, les assegurances, els impostos, l'emmagatzematge i el finançament se situen al damunt de la molècula xinesa. La bretxa era d'un 11-12% a l'agost de 2026: aproximadament 5,36 USD/lb a Europa contra 4,78-4,82 USD/lb a la Xina.
Què és un preu d'acceptació?
Un preu que es liquida amb una factura d'acceptació bancària, normalment de 90 a 180 dies, en lloc d'efectiu. Les cotitzacions xineses de ferrovanadi solen ser "ex-factura amb impostos per acceptació", cosa que no és directament comparable a una avaluació d'òxids en efectiu.
Com puc convertir USD/lb a USD/tona?
Multiplica per 2.204,623. 4,78 USD/lb són uns 10.538 USD/t. Invertir dividint.
Quant de V2O5 entra en una tona de FeV80?
Al voltant d'1,53 t d'escama del 98% amb una recuperació del 95%: 800 kg de vanadi contingut, dividit pel 54,9% de vanadi a l'escam, dividit per 0,95.
Puc cobrir el risc del preu del vanadi amb futurs?
No. L'USGS no registra cap contracte de canvi regulat actiu per al vanadi. Utilitzeu l'estructura del contracte i la disciplina d'inventari.
Per què l'aliatge VN perd diners quan l'òxid és estable?
La taula de FerroAlloyNet del 31 d'agost al 4 de setembre de 2026 situa VN en 107.000 RMB/t amb un cost de 109.474 RMB/t, una pèrdua de 2.474 RMB/t. L'òxid va mantenir; l'aliatge no es va poder aixecar per igualar. El pas de conversió el va absorbir.
Què va causar el màxim d'abril de 2026?
La sèrie Xina va assolir un màxim de 12.138 USD/t a l'abril, en un trimestre en què el ferrovanadi xinès va augmentar al voltant del 24% fins a una mitjana propera als 13.131 USD/t. Es va citar l'estanquitat de la matèria primera i la compra d'acer més estable. El moviment es va esvair de maig a juliol.
Els preus pujaran més tard el 2026?
No publiquem previsions puntuals. CRU i altres esperen un dèficit modest a finals del 2026; En contra d'això, l'òxid xinès actual està per sota de la mitjana anual de l'USGS de l'any fiscal 2025 de 5,02 USD/lb, de manera que encara no ha aparegut cap recuperació a la cotització.
Amb quina freqüència canvien els preus?
Les avaluacions nacionals xineses es publiquen diàriament, però sovint no canvien. Les licitacions dels molins fixen un preu per a una setmana amb pressupostos vàlids només en aquesta finestra. Les indicacions d'exportació solen durar entre tres i set dies.
Fonts utilitzades en aquesta pàgina
CBCIE Metal, pentòxid de vanadi en escates al 98%, 7 de setembre de 2026 (71.500 RMB/t; 4,78 USD/lb) i revisió setmanal del mercat. FerroAlloyNet / vanadiumprice.com, Preus del mercat del ferrovanadi de la Xina el 2 i el 4 de setembre de 2026 (FeV50, FeV80) i les estadístiques de beneficis d'aliatge de nitrogen-vanadi del 31 d'agost al 4 de setembre de 2026. ScrapMonster, escates de pentòxid de vanadi, sèrie de preu del 98% al 26 de gener del 26 de juliol. USGS,Resums de productes bàsics minerals 2026, capítol de vanadi (preus mitjans de l'exercici 2025; absència de contracte de canvi regulat). Xarxa de notícies d'inversió,Tendències del mercat de vanadi: H1 2026 revisió i previsió, agost de 2026, inclosa l'entrevista de Fastmarkets amb Amy Bennett. El metalnomista,El consum de vanadi de la Xina augmentarà el 2026, 21 de juny de 2026 (carbó de pedra, escòries, subministrament secundari, capacitat i producció). World Steel Association, Short Range Outlook abril de 2026. Vanitec, Xina, informe sobre el mercat de vanadi i la capacitat d'electròlits, 2026. Factor de conversió 2.204,623 lliures per tona; V2O5contingut de vanadi 56,01% en massa. Tipus de canvi utilitzat per a conversions il·lustratives: aproximadament 7,10 CNY/USD tret que s'indiqui el contrari. Els preus són valoracions i no són ofertes; confirmar els nivells actuals abans de contractar.

