whatsapp

+86 15518824805

Correu electrònic

sales@zanewmetal.com

Silici metàl·lic 553, 441 i 3303: comparació de marques, qualitat i preus per a la compra industrial

Aug 24, 2026 Deixa un missatge

 

1X0A2574

A la comprasilici metallun comprador estranger sovint comença amb una pregunta senzilla: "Quina marca he de triar - 553, 441 o 3303?" A la pràctica, la resposta depèn no només del contingut de silici. Per prendre la decisió correcta, cal tenir en compte el contingut admissibleFe, Al i Ca, tecnologia de producció, ús final, mida de la peça, requisits de càrrega i, per descomptat, pressupost de compra.

SegellsSilici metall 553, 441 i 3303es troben entre les especificacions industrials més discutides. Les seves designacions estan relacionades principalment amb restriccions sobre les impureses principals. Per exemple, 553 normalment significa nivells màxims d'aproximadament 0,5% Fe, 0,5% Al i 0,3% Ca. Per al 441, les restriccions es fan més estrictes, especialment per al Ca, i per al 3303, els requisits d'impureses són encara més baixos.

Tanmateix, la mateixa marca pot tenir diverses variacions en les especificacions comercials de diferents fabricants. Per tant, el comprador no hauria de percebre el número de marca com un reemplaçament d'una especificació química completa.

 

Per què és important el grau de silici metàl·lic

El silici metall s'utilitza en diverses cadenes de producció completament diferents:

  • aliatges d'alumini;
  • foneria;
  • indústria química;
  • producció de silicones;
  • metal·lúrgia;
  • materials especials que contenen silici.

Cadascuna d'aquestes indústries té diferents actituds davant les impureses.

Per a la producció massiva d'alumini, pot ser important un preu òptim amb una composició estable. Per a un procés químic, fins i tot un petit canvi en un element determinat pot tenir un impacte més gran.

Per tant, el principi de selecció és bastant senzill:

No hauríeu de comprar el silici més pur només perquè la seva química és millor al paper.

Cal comprar la marca que correspon al mapa tecnològic.

 

Silicon Metal 553: una opció pràctica per a un ús massiu

Silici metall 553sovint considerada com una marca industrial bàsica.

Punt de referència típic:

Indicador Requisit indicatiu
Si Superior o igual al 98,5%
Fe Menor o igual al 0,50%
Al Menor o igual al 0,50%
Ca Inferior o igual al 0,30%

Els valors exactes s'han d'especificar a les especificacions de lliurament.

El principal avantatge de 553 - és la combinació de disponibilitat i composició química acceptable.

Per a un comprador que consumeix desenes o centenars de tones al mes, això és de gran importància. Fins i tot una petita diferència de preu per tona amb un gran volum es converteix en una quantitat significativa.

 

On s'utilitza 553?

Les direccions més típiques:

  • producció d'aliatges d'alumini;
  • foneria;
  • processos metal·lúrgics generals;
  • processos de desoxidació individuals;
  • producció química, si la seva especificació permet aquest nivell d'impureses.

Per als aliatges d'alumini, el 553 és sovint una opció de partida lògica tret que la producció tingui requisits elevats de Fe, Al i Ca.

 

Silicon Metal 441: quan un material més net té sentit

Silici metall 441Normalment es selecciona quan 553 ja no ofereix el nivell de control d'impureses necessari.

Punt de referència típic:

  • Si al voltant del 99%;
  • Fe Menor o igual al 0,4%;
  • Al Inferior o igual al 0,4%;
  • Ca Inferior o igual al 0,1%.

L'especificació exacta varia segons el fabricant i el contracte.

La diferència principal entre 441 i 553 - no és simplement el contingut de Si més alt.

El comprador realment pagareducció de determinades impureses.

Això és especialment important per a la producció, on la composició de les matèries primeres afecta directament les característiques de l'aliatge final.

Quan 441 pot ser més rendible que 553

Si una instal·lació produeix aliatges d'alumini més exigents i el control de Fe i Ca és important, utilitzar 441 pot reduir els riscos de producció.

És important entendre la diferència entre:

preu de compra barat

I

cost mínim del producte final.

Si les matèries primeres de major qualitat redueixen el nombre de defectes o estabilitzen la composició de l'aliatge, el seu preu de compra més elevat es pot justificar econòmicament.

 

Silicon Metal 3303: control més estricte de les impureses

Silici metall 3303es refereix a graus industrials més nets.

Punt de referència comú:

  • Si Major o igual al 99,3%;
  • Fe Menor o igual al 0,3%;
  • Al Inferior o igual al 0,3%;
  • Ca Inferior o igual al 0,03%.

Aquests valors es troben a les especificacions comercials, però els paràmetres finals sempre s'han de confirmar amb el proveïdor individual.

La diferència de calci és especialment notable.

U 553:

Ca Inferior o igual al 0,30%

U 3303:

Ca Inferior o igual al 0,03%

És a dir, el contingut màxim de Ca permès difereix deu vegades.

Per això és incorrecte comparar el preu de 553 i 3303 només pel contingut de Si.

 

Comparació de tres marques

Paràmetre 553 441 3303
Si Superior o igual al 98,5% aproximadament Superior o igual al 99% Superior o igual al 99,3%
Fe Menor o igual al 0,50% Menor o igual al 0,40% Inferior o igual al 0,30%
Al Menor o igual al 0,50% Menor o igual al 0,40% Inferior o igual al 0,30%
Ca Inferior o igual al 0,30% Menor o igual al 0,10% Menor o igual al 0,03%
Posicionament estàndard qualitat augmentada control estricte de les impureses
Enfocament típic aplicació preu/massa equilibri preu/qualitat qualitat/aplicació especialitzada

Aquesta taula és una guia i no un reemplaçament de l'especificació del contracte.

 

Per què 3303 sol comportar un preu superior

Preusilici metall 3303es forma no només a causa d'un -Si més alt.

El fabricant necessita:

  • utilitzar matèries primeres adequades;
  • controlar el procés tecnològic;
  • reduir l'entrada d'impureses no desitjades;
  • classificar productes;
  • controlar cada lot.

A més, el mercat de graus alts sol ser més estret que el mercat de graus metal·lúrgics estàndard.

D'aquí sorgeixpremi de qualitat.

Els materials històrics de la indústria també assenyalen que les marques de més qualitat requereixen una producció més complexa i poden tenir una prima més alta a causa del -oferta limitada.

 

Com triar una marca per a la producció d'alumini

Per a una planta d'alumini, l'elecció pot començar amb tres preguntes.

Pregunta 1. Quina és la composició de l'aliatge final?

Si els requisits són estàndard, 553 pot ser suficient.

Pregunta 2: Què tan crítics són Fe i Ca?

Si es requereix un control més estricte, val la pena tenir en compte el 441.

Pregunta 3. Hi ha restriccions especials sobre impureses?

Si és així, el 3303 o una altra marca més neta pot ser més adequat.

Però l'elecció final l'ha de fer el tecnòleg o l'enginyer de l'empresa, i no només el departament de compres.

 

Per què és important que el comprador analitzi no només la composició mitjana

Suposem que el proveïdor proporciona la informació següent:

Si Major o igual al 99,0%

A primera vista n'hi ha prou.

Però dos jocs poden semblar completament diferents-de manera diferent:

Lot A:

  • Si 99,10%
  • Fe 0,25%
  • Al 0,20%
  • Ca 0,08%

Lot B:

  • Si 99,10%
  • Fe 0,38%
  • Al 0,38%
  • Ca 0,20%

El contingut total de Si és gairebé el mateix.

Però el comportament tecnològic de les matèries primeres pot variar.

És per això que es té en compte la compra professionalcomposició química completa, i no només Si%.

 

La mida de les peces també forma part de l'especificació

Fins i tot si la química és exactament correcta, una mida incorrecta pot causar problemes de producció.

Opcions comunes:

  • 10-30 mm;
  • 10-50 mm;
  • 10–100 mm;
  • 50–100 mm;
  • grànuls;
  • petita fracció.

La mida específica es selecciona tenint en compte l'equip de càrrega.

Alguns proveïdors també ofereixen mida personalitzada.

 

Què passa amb la fracció petita

Durant el transport i la manipulació, les peces grans poden quedar parcialment destruïdes.

Per tant, és útil que el comprador acordi per endavant:

percentatge acceptable de multes/talles inferiors.

Si no s'estableix aquest indicador, és possible que les parts -tenguin diferents interpretacions de la qualitat de l'entrega.

Això és especialment important per a un gran comprador industrial.

 

Com comparar el preu de 553 i 441

Hi ha quatre indicadors a tenir en compte:

  • Preu per tona
  • composició química real
  • bagatela admissible
  • condicions de lliurament.

El fet que 441 sigui 15-30 USD/MT més car no vol dir que sigui menys rendible.

Cal avaluar si la seva composició més pura aporta un benefici real al producte final.

 

Exemple pràctic de contractació

L'empresa compra:

100 MT Silici Metall 553

Preu:

X USD/MT

Després d'un mes el proveïdor ofereix:

Silici metall 441

amb una bonificació.

Abans de prendre una decisió, el comprador hauria de preguntar al departament de producció:

És tecnològicament possible utilitzar 441?

Si la resposta és afirmativa, es compara l'efecte econòmic.

Si la resposta és no, una marca més cara no té sentit.

Aquest és un exemple senzill del perquèla compra de matèries primeres metal·lúrgiques ha d'estar relacionada amb la tecnologia de producció.

 

Com demanar pressupost al 553, 441 o 3303

Una bona consulta hauria de semblar a això:

Producte:Silici metall
Grau:441
Si:Superior o igual al 99,0%
Fe:Menor o igual al 0,4%
Al:Menor o igual al 0,4%
Ca:Menor o igual al 0,1%
Mida:10-100 mm
Quantitat:100 MT
Embalatge:1 MT Big Bag
Terme comercial:CIF
Destinació:[Port]
Documents requerits:COA + llista d'embalatge

Com més precisa sigui la RFQ, menys probabilitats hi haurà de rebre propostes diferents.

 

Com avaluar un proveïdor

No hauríeu de triar un proveïdor només basant-vos en la primera cotització.

Es recomana avaluar:

Qualitat

Hi ha un COA per a cada lot?

Estabilitat

La composició dels diferents partits és diferent?

Capacitat de producció

Pot la planta produir el volum necessari?

paquet

És apte per al transport marítim?

Termini de lliurament

Està en línia amb el pla de producció?

Comunicació

Amb quina rapidesa respon el proveïdor a les preguntes tècniques?

Documents

Pot proporcionar un paquet complet d'exportació?

 

Línia de fons

553, 441 i 3303 no es poden considerar simplement tres variants d'un mateix producte amb preus diferents.

Es tracta de diferents nivells de control d'impureses i diferents posicions comercials.

Si el factor principal és el cost i l'aplicació estàndard -553sovint és un punt de partida raonable.

Si cal un control més estricte, val la pena tenir en compte -441.

Si el procés és sensible a les impureses i calen matèries primeres més pures -3303pot estar justificat.

El principi principal de la contractació industrial:

primer determineu el requisit tècnic, després seleccioneu la marca i només després compareu el preu.

 

PMF

1. Què significa 553 en silici metall?

Normalment 553 significa nivells màxims de Fe al voltant del 0,5%, Al al voltant del 0,5% i Ca al voltant del 0,3%.

2. En què és diferent 441 de 553?

441 generalment té límits més estrictes sobre Fe, Al i especialment Ca.

3. En què és diferent el 3303 del 441?

3303 generalment té nivells acceptables encara més baixos d'impureses principals.

4. Quina marca és més barata?

Sovint, l'estàndard 553 té un cost més baix, però el preu real depèn del mercat i de l'oferta específica.

5. Puc utilitzar 553 en lloc de 441?

Només si així ho permet l'especificació tecnològica del producte final.

6. Puc utilitzar 441 en lloc de 553?

Un material tècnicament més pur pot ser adequat, però la seva viabilitat econòmica depèn de la producció.

7. Per què és més car el 3303?

A causa de-a causa d'un control més estricte de les impureses, els requisits de producció i classificació.

8. Què és més important - Si o Fe/Al/Ca?

Depèn de l'aplicació. En processos sensibles, les impureses poden ser tan importants com el nivell global de Si.

9. Com comprovar la qualitat?

Sol·liciteu COA i compareu els valors reals amb l'especificació del contracte.

10. Quina mida de peces és millor?

Depèn de l'equip i del mètode de càrrega.

11. Quina mida s'utilitza més habitualment?

En el comerç d'exportació n'hi ha de 10-50 i 10-100 mm, però la mida s'ha d'acordar amb antelació.

12. Puc demanar una mida personalitzada?

Amb molts proveïdors això és possible amb la quantitat de comanda adequada.

13. He d'indicar la mida al contracte?

Sí.

14. Cal comprovar la fracció fina?

Sí, sobretot amb grans volums.

15. Quin grau he de triar per a l'aliatge d'alumini?

Val la pena començar amb l'especificació tecnològica de l'aliatge final, i després comparar els graus 553, 441 i, si cal, més purs.